Hrvatska, Nekategorizirano

U Lovreću se otvara prvi društveni centar u Imotskoj krajini

U općini Lovreć otvara se prvi društveni centar u Imotskoj krajini. Svečano otvorenje organizira Udruga “Kolajna ljubavi” na adresi Dr. Franje Tuđmana 6 u Lovreću 9. ožujka 2021 u 17:00 h. Društveni centar Laurentius dio je istoimenog europskog projekta kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda,  a kojim se jača suradnja između organizacija civilnog društva i lokalne zajednice na području Lovreća i Imotske krajine. Prostor općine Lovreć postaje zajednički prostor otvoren svim građanima kojeg će moći obogatiti idejama i vještinama.

Na svečanom otvorenju bit će predstavljen plan rada i aktivnosti Društvenog centra Laurentius kojeg će prezentirati voditeljica projekta Antonia Rukavina, dok će načelnica općine Lovreć Anita Nosić objasniti ulogu općine u razvoju lokalne zajednice. Voditelj Društvenog centra Laurentius Rafael Gudelj će prezentirati teme radionica i dnevnih boravaka u ožujku.

Društveni centar Laurentius će raditi 6 dana u tjednu, a samo u ožujku u društvenom centru će se provesti grupne i individualne fizioterapeutske vježbe, psihološka pričaonica „COVID negativni, mislima pozitivni!“ te čak 28 radionica i dnevnih boravaka otvorenih za sve građane. Neke od tema kreativnih radionica su izrada kamenih kućica, osmišljavanje slikovnica sa školarcima i djecom s posebnim potrebamam iz Centra za odgoj i obrazovanje “Slava Raškaj”, izrada uskršnjih ukrasa za blagdanski stol, radionice recikliranja starih guma u posude za cvijeće i brojne druge. U sklopu projekta velika važnost se posvećuje edukativnim sadržajima poput radionice razvrstavanja otpada koju će organizatori provesti u suradnji s Osnovnom školom Silvija Strahimira Kranjčevića u Lovreću.

Dnevni boravci su aktivnosti koje su namijenjene kvalitetnom provođenju slobodnog vremena koje je u doba korone itekako potrebno, a organizatori su za to osmislili brojne dramske i sportske aktivnosti, pjevanje gange te igranje briškule i trešete uz maksimalno poštivanje epidemioloških mjera. Sudjelovanje u svim aktivnostima je besplatno, uz napomenu da je potrebno poštivati epidemiološke mjere i nositi masku za lice.

Nositelj projekta “Društveni centar Laurentius” je udruga “Kolajna ljubavi” koja provodi projekt u suradnji s općinom Lovreć i partnerskim udrugama Zavičajnom eko udrugom „Ričice“, Kulturno umjetničkom udrugom „Ujević“, Centrom za održivi razvoj Imotski “IMO-info” i Kulturnom udrugom mladih “K.U.M. PROLOŽAC” s ciljem revitalizacije lokalne zajednice Imotske krajine kroz korištenje javnog prostora općine Lovreć kao prvog društvenog centra na području Imotske krajine.  Cilj suradnje između lokalnih udruga i općine Lovreć je revitalizacija Imotske krajine na korist građana.

Projekt  traje od studenog 2020. do studenog 2022. godine. Ukupna vrijednost projekta je 1.908.272,42 kuna, a sredstva su osigurana iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (15%) i Europskog socijalnog fonda (85%) u okviru poziva „Prostori sudjelovanja – razvoj programa revitalizacije prostora u javnom vlasništvu kroz partnerstvo OCD-a i lokalne zajednice.

Mjesečni kalendar aktivnosti Društvenog centra Laurentius možete pratiti na web stranici https://laurentius.com.hr/ i Facebook stranici projekta Društveni centrar Laurentius.