Aktualno, Nekategorizirano

WWF: Od sto najvećih ribarskih kompanija, žena na čelu samo jedne

Gotovo polovicu radne snage u ribarskom sektoru čine žene, no od sto najvećih svjetskih kompanija u tom sektoru, žena je na čelu samo jedne, ističe u subotu WWF Adria, dio globalne mreže WWF-a (World Wide Fund for Natur), jedne od najvećih svjetskih organizacija za zaštitu prirode.

Žene čine 90 posto zaposlenih u preradi proizvoda iz ribarstva, no unatoč važnoj ulozi u ribarskom sektoru, ženska je radna snaga najčešće nevidljiva, a posljedice su znatno manje plaće i gori uvjeti rada u odnosu na muške kolege, navodi WWF Adria i poziva da se na Međunarodni dan žena pozornost političara i privatnog sektora usmjeri na taj važan problem.

“Osim činjenice da rodna ravnopravnost u sektoru ribarstva osnažuje lokalne zajednice, vrlo je važan njen doprinos društvenoj i okolišnoj održivosti”, ističe WWF Adria i dodaje kako pozitivni učinci rodne ravnopravnosti u ribarskom sektor, među inim, uključuju održivije ribarstvo i povećanje svjetskog BDP-a u prosjeku za 35 posto. (Hina)