U petak, 16. svibnja, udruga SKUP kreće sa svojim novim diskurzivnim programom pod nazivom Živo(s)t prošlosti koji je posvećen istraživanju i predstavljanju povijesnih tema iz perspektive suvremenog društva i kulture.
Prvi gost programa je prof. dr. sc. Mario Katić koji će govoriti o intrigantnom kulturnom fenomenu mirila. Predavanje će se održati u Rodilištu kulture (Sinj, Petrovac 2) s početkom u 19 sati. Ulaz je slobodan, a svi zainteresirani su dobrodošli
Predavanje pod naslovom Znamenja smrti: mirila dalmatinskog zaobalja vodi nas u svijet simbolike, običaja i kolektivnog pamćenja, smješten u specifičan društveno-kulturni i geografski krajolik dalmatinskog zaobalja. U središtu izlaganja nalaze se mirila – kamena obilježja koja su svjedoci smrti, ali i života, običaja i identiteta zajednica koje su ih stvarale. Mirila nose duboke značenjske slojeve i predstavljaju mnogo više od pogrebnih tragova. Ona su mjesta susreta svetog i svakodnevnog, granice između života i smrti, ali i simboli društvene memorije. Kroz predavanje će se mirila interpretirati ne samo kao materijalni ostaci prošlih običaja, već kao živi dio krajolika, kulturne geografije i identitetskih narativa lokalnih zajednica. Bit će predstavljeni rituali koji su pratili njihov nastanak, kao i promjene u značenju koje su doživjela kroz vrijeme – od tradicionalnih pogrebnih praksi do suvremenih turističkih i kulturno-identitetskih funkcija. Predavanje će obuhvatiti širi kontekst u kojem mirila djeluju: odnos čovjeka prema smrti, krajoliku, svetom i zajednici.
Dr. sc. Mario Katić djelatnik je Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru. Profesionalnu karijeru započeo je kao asistent na Sveučilištu u Zadru 2009. godine, a od 2021. godine nosi zvanje izvanrednog profesora. Njegova istraživanja obuhvaćaju antropologiju smrti, hodočašća, kulturnu baštinu, folkloristiku i metodologiju etnografskog istraživanja. Bio je voditelj nekoliko znanstvenih projekata vezanih uz nematerijalnu kulturnu baštinu, poput istraživanja mirila u Dalmaciji i jadranskih maritimnih hodočašća. Sudjelovao je u organizaciji brojnih međunarodnih konferencija i surađivao s institucijama poput University of Pittsburgh, gdje djeluje kao istraživački suradnik. Njegov znanstveni opus obuhvaća publikacije koje istražuju odnos između prostora, sjećanja i identiteta, uključujući knjige poput “Smrt u dalmatinskom zaleđu: Mirila od rituala do teatra” i „Domorodci i gospodari: historijsko-antropološka studija stvaranja bosanskohercegovačkog grada Vareša“. Kroz svoje radove doprinosi razumijevanju kako kolektivna sjećanja i rituali oblikuju društvene i kulturne krajolike.
Program Živo(s)t prošlosti financira se sredstvima Grada Sinja i Splitsko-dalmatinske županije.
Živo(s)t prošlosti dio je SKUP-ova programa ‘Kultura u zaleđu’ koji se financira iz sredstava podrške Zaklade ‘Kultura nova’ za razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata.
Izvor: e-bilten udruge SKUP – Sinjski kulturni urbani pokret