Hrvatska, Nekategorizirano

Održana online provedbena radionica za korisnike poziva “Čitanjem do uključivog društva“

Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva danas je održala posljednju cjelinu trodnevne online provedbene radionice (od. 6. do 8. 10.2021.) za korisnike bespovratnih sredstava koji su polovinom rujna ugovorili provedbu projekata odobrenih na pozivu “Čitanjem do uključivog društva“.

Radionica je bila namijenjena prvenstveno onim korisnicima koji prvi puta provode projekt sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda. a Radionici su detaljno predstavljena prava i obveze korisnika, sukladno Općim i Posebnim uvjetima Ugovora te su korisnici dobili informacije o tome kako izvještavati o provedbi svojih projekata i potraživati nadoknadu sredstava, a jedna je tematska cjelina bila posvećena predstavljanju informacijskog sustava za prikupljanje mikropodataka u okviru Operativnog programa “Učinkoviti ljudski podaci 2014.-2018″.

Na radionici su sudjelovali predstavnici 12 korisnika bespovratnih sredstava: Općina Vrpolje, Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci, Gradska knjižnica Marka Marulića Split, Gradska knjižnica i čitaonica Novi Marof, Gradska knjižnica i čitaonica Virovitica, Knjižnica Nikola Zrinski Čakovec, Narodna Knjižnica Petar Preradović Bjelovar, Narodna knjižnica i čitaonica Lekenik, Gradska knjižnica i čitaonica Milivoja Cvetnića Hrvatska Kostajnica, Gradska knjižnica Ivan Goran Kovačić, Gradska knjižnica Poreč i Samostalna narodna knjižnica Gospić.

Pozivom „Čitanjem do uključivog društva“ želi se dati doprinos povećanju socijalne uključenosti pripadnika ciljanih skupina kroz razvoj čitalačke pismenosti, zatim pridonijeti povećanju dostupnosti materijala i aktivnosti kojima se potiče čitanje i razvijaju čitalačke kompetencije pripadnika ciljanih skupina.

Sukladno ciljevima poziva, Knjižnice u Splitu, Hrvatskoj Kostajnici, Virovitici, Vinkovcima, Gospiću, Poreču, Karlovcu, Vrpolju, Čakovcu, Novom Marofu, Lekeniku i Bjelovaru ovim će sredstvima moći nabaviti bibliobuse kako bi do najudaljenijih krajeva, do najranjivijih skupina mogla redovito stizati knjiga.

Ukupni iznos bespovratnih sredstava koji se dodjeljuje projektnim prijedlozima za provedbu projekta u skupini aktivnosti A iznosi 35.000.000,00 HRK. Od navedenog iznosa je 85 % sredstava osigurano iz Europskog socijalnog fonda, dok obavezni udio nacionalnog sufinanciranja od 15 % osigurava Ministarstvo kulture i medija iz Državnog proračuna Republike Hrvatske.