Hrvatska, Nekategorizirano, Rad udruga

U Šibeniku volontiraju i stari i mladi

mladi eu_cr
Ovih su dana informirali Šibenčane o svom radu

Projekt “Razvojem volonterstva do razvoja OCD-a!” postavio je dobre temelje na kojima Udruga mladih “Mladi u Europskoj uniji” iz Šibenika i danas, više od godinu dana nakon završetka projekta provodi aktivnosti započete tim projektom.

Tada im je cilj bio ojačati kapacitete organizacija civilnog društva kroz uspostavu volonterske mreže te za razvijanje financiranje usluga za djecu i mlade na području Šibenika i Drniša. Sada imaju uspostavljeni Volonterski centar u kojem promoviraju volonterstvo, ali i bazu volontera na stranici Volonterski centar Pozitiva http://volonter-skz.eu/.

– Često se dogodi da nakon završetka projekta udruge zapostave ili čak ugase internetsku stranicu projekta, no mi smo nastavili aktivnosti kroz rad Volonterskog centra i predstavljanje volontera kao i onih kojima su volonteri potrebni. Baza postoji od 1. kolovoza 2016. godine, a mjesečno nam se javlja pet do šest ljudi koji bi željeli volontirati – pojašnjava Martin Mrša, predsjednik udruge Mladi u EU.

Kaže kako zainteresirani uglavnom volontiraju u udrugama za osobe s poteškoćama u razvoju, a to su na njihovu području udruge Izvor ljubavi, Kamenčići, Inkluzija i druge.

– Rijetko tko želi volontirati pri administrativnim poslovima, ljudi žele konkretno pomagati. Većinom su to mlađe osobe, ali imamo i nekoliko starijih. Imam i odličan primjer starije gospođe koja se vratila iz Njemačke, javila nam se te sada volontira tako što čisti zgradu u kojoj je smješteno nas nekoliko organizacija civilnog društva. Ona je jednostavno odlučila volontirati na taj način i to nas oduševljava – priča Mrša.

A da ne bi sve ostalo na domaćim volonterima, preko Europske volonterske službe su im stigla dva volontera, iz Italije i Španjolske te sada organiziraju tečajeve stranih jezika, a u Šibeniku i Splitu će provesti idućih osam mjeseci. Također, oni su sredinom ovoga mjeseca, uz volontere i članove udruge informirali građane Šibenika o radu i mogućnostima sudjelovanja u aktivnostima udruge kao i o trenutnim i budućim projektima, inicijativama i mogućnostima volontiranja u inozemstvu.

– Projekt “Razvojem volonterstva do razvoja OCD-a!” nam je bio dobar temelj da razvijemo svoje aktivnosti u pravom smjeru te prijavimo novi projekt i to za razvoj volonterstva za zdravstvene i socijalne programe, ne samo za organizacije civilnog društva. Upravo ovih dana očekujemo odobrenje toga projekta – zaključio je Mrša.

Maja Celing Celić