Hrvatska, Inicijative, Nekategorizirano

U Petrinji svečano uručena 23 ugovora odobrena na Pozivu „Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice“

Danas je u Stožeru civilne zaštite u Petrinji održana svečana dodjela 23 ugovora o dodjeli bespovratnih sredstva odobrena za Treću skupinu financiranja na Pozivu „Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice“. Projekti koji su ugovoreni temeljem prve Odluke o financiranju vrijedni su 10.652.935,18 kuna, a sufinanciraju se iz Europskog socijalnog fonda te iz Državnog proračuna na poziciji Ureda za udruge.

Svečanoj dodjeli u Stožeru civilne zaštite nazočili su i pozdravili sve korisnike ugovora potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Boris Milošević, saborska zastupnica Zdravka Bušić i predsjednik saborskog Odbora za regionalni razvoj i EU fondove Marko Pavić te Juro Martinović, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa i uprave.

Potpisnike ugovora pozdravili su i predstavnici tijela u Sustavu upravljanja i kontrole europskih strukturnih i investicijskih fondova u Republici Hrvatskoj u razdoblju 2014.-2020.

Uz Helenu Beus, ravnateljicu Ureda za udruge, koje je Posredničko tijelo razine 1, korisnike je pozdravio i Luka Bogdan, zamjenik upraviteljice Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva koje je Posredničko tijelo razine 2 u provedbi ovoga poziva te Dragan Jelić, državni tajnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, kao predstavnik Upravljačkog tijela.

Poziv ukupne vrijednosti od 120.000.000,00 kuna prvom Odlukom o financiranju podržat će 23 projekta u trećoj skupini financiranja koji u projektnom partnerstvu sudjeluju s najmanje jednom organizacijom sa sjedištem u potresom pogođenom području, pa je i dodjela ugovora u tom području uz nazočnost velikog broja dužnosnika poruka o važnosti ovih projekata za Vladu i za ovo područje.

Upravo o važnosti ovoga poziva, važnosti udruga koje rade na ovom području u rješavanju kriznih situacija nakon potresa te povjerenju institucija u organizacije civilnoga društva i njihov rad na terenu govorio je Luka Bogdan, zamjenik upraviteljice Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, istakavši kako će ova 23 ugovora pružiti dvije vrste pomoći – izravno kao odgovaranje na potrebe zajednice te kroz aktivnosti koje će ojačati i umrežiti civilno društvo, da bi lakše integrirali sve članove društva u zajednicu.

Potpredsjednik Vlade, ministar  i načelnik Stožera za uklanjanje posljedica potresa Tomo Medved, zahvalio je udrugama na doprinosu u pomoći stradalima nakon potresa te izložio brojne aktivnosti i mjere pomoći koje provodi Stožer u zadnjih deset mjeseci te istakao kako samo koordinacija svih dionika u lokalnoj zajednici može pomoći bržem oporavku ovog područja, u čemu će pomoći i aktivnosti  udruga i volonteri kao sastavnica civilnoga društva i kao jamac da se neće zanemariti potrebe ovih ljudi i ovoga kraja.

Više informacija o pozivu pročitajte na stranici strukturnifondovi.hr.

Odluka o financiranju nalazi se OVDJE.