Aktualno, Hrvatska, Inicijative

Započeo je proljetni ciklus Filmske naSTAVe u kinu Kinoteka!

Odmor tijekom proljetnih praznika ne znači nužno i odmak od učenja. I ove su godine mnogi učenici odlučili provesti svoje slobodno vrijeme u kinodvorani uz Filmsku naSTAVu.

Proljetni je ciklus započeo 2. travnja u kinu Kinoteka filmom Još jedna runda redatelja Thomasa Vinterberga. I ovaj je ciklus privukao više od 170 sudionika uključujući srednjoškolce, studente i nastavnike iz više od 35 ustanova.

Sve do 6. travnja sudionici će imati priliku sudjelovati u ovom jedinstvenom programu posvećenom filmskoj umjetnosti. Pod stručnim vodstvom gledat će raznovrsna filmska ostvarenja te ih naučiti analizirati kako bi unaprijedili svoje filmsko znanje i sudjelovali u moderiranim kritičkim raspravama i analizama.

Voditeljice analize i interpretacije na prvom naSTAVnom danu bile su dr. sc. Ana Đordić i izv. prof. art. Jelena Modrić, akad. mont., osnivačice Filmske naSTAVe, a u sljedećim će danima sudionici imati priliku upoznati i ostale predavače ‒ Inu Bijelić, Margaretu Đordić i Uroša Živanovića. Uz njih nas očekuju i gosti iznenađenja, profesionalci iz svijeta filma.

Osnovnoškolcima, mlađim ljubiteljima filmske umjetnosti, namijenjene su dvije radionice koje se odvijaju u Privatnoj umjetničkoj gimnaziji u Zagrebu. Radionice vode David Gašo, višestruko nagrađivani mladi redatelj, i Karlo Vorih, jedan od tvoraca poznate online serije Videobox i član udruge Blank_filmski inkubator. Proljetni radionički program pohađa 16 učenika iz 10 zagrebačkih škola.

Filmska naSTAVa u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza jedini je filmskoobrazovni program namijenjen srednjoškolskim učenicima te je potpuno besplatan. Osim primarno srednjoškolcima, program je namijenjen i studentima te srednjoškolskim nastavnicima.

Pozivamo vas da nastavite pratiti Filmsku naSTAVu na društvenim mrežama, kao i službenu stranicu programa (filmskanastava.hfs.hr) gdje možete otkriti sva iznenađenja koja smo pripremili tijekom ovog ciklusa!

Sretni praznici, vidimo se u kinu!

Program se održava uz financijsku potporu Hrvatskoga audiovizualnog centra, Hrvatske zajednice tehničke kulture, Zaklade Kultura nova i Grada Zagreba te uz pozitivno mišljenje Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Partneri programa su Centar za kulturu i film Augusta Cesarca i kino Kinoteka te Privatna umjetnička gimnazija u Zagrebu.

fotografije: Samir Cerić Kovačević

prenosimo: